Πέμπτη, 4 Απριλίου 2013

Τελικοί και Υπερπρωταθλητές ΕΠΣ Αχαϊας 1948-1969



Επειδή στην ΕΠΣ Πατρών άνηκαν εκτός από τα Σωματεία του Νομού Αχαΐας, και τα σωματεία από τους γειτονικούς νομούς Αιτωλοακαρνανίας, Ηλείας, Κεφαλληνίας-Ιθάκης και Ζακύνθου, και λόγο του όλο αυξανόμενου αριθμού των Ομάδων κατέστη αναγκαίος ο Διαχωρισμός του Πρωταθλήματος.

Η 1η Περιφέρεια ήταν της Πόλεως των Πατρών, όπου συμμετείχαν και τα περισσότερα Σωματεία, και 2η Περιφέρεια όπου συμμετείχαν τα υπόλειπα Σωματεία.

Μέχρι και τη  Περίοδο 1946/47 συμμετείχαν στην Περιφέρεια Πατρών και τα Σωματεία της Αιγιαλείας, όπου ύστερα από απόφαση που πάρθηκε στην Γενική Συνέλευση του Ιουλίου 1947 τοποθετήθηκαν στο λεγόμενο Περιφερειακό Πρωτάθλημα.

Αρχικά και το Περιφερειακό γινόταν σε Υπομίλους είτε Ηλείας/Αιτωλοακαρνανίας, είτε σε τρείς Ομίλους Ηλείας-Αιγιαλείας-Αιτωλοκαρνανίας και πιο αργότερα σε έναν Όμιλο με της ισχυρότερες Ομάδες. Όποτε διεξαγόταν σε περισσότερους Ομίλους, ήταν επιτακτική η ανάγκη ανακήρυξης Πρωταθλητού Περιφέρειας ο οποίος στην συνέχεια θα έπαιζε με τον Πρωταθλητή Περιφέρειας Πατρών, για την Ανάδειξη του Υπερπρωταθλητή της ΕΠΣ Πατρών.

Έγιναν επίσης προσπάθειες για κοινό Πρωτάθλημα Πατρών/Περιφερείας με τεράστια αποτυχία τόσο αγωνίστηκα όσο και οικονομικά.

Άλλος ένας πειραματισμός που ουσιαστικά απέτυχε ήταν η διοργάνωση τελικής Φάσης, μετά το πέρας των δύο πρωταθλημάτων, με τα Δύο Πρώτα Σωματεία των Πατρών και της Περιφέρειας, για την αναδειξη του Υπερπρωταθλητή, και ταυτόχρονα και για την πρόκριση για τα τελικά της Β' Εθνικής Κατηγορίας 2 Σωματείων.

ΟΙ ΥΠΕΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΟΜΑΔΕΣ:

1947/48 Παναιτωλικός Αγρινίου
1948/49 Παναιτωλικός Αγρινίου (1)
1949/50 ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών
1950/51 ΑΠΣ Θύελλα Πατρών
1951/52 Παναιτωλικός Αγρινίου
1952/53 Παναιτωλικός Αγρινίου
1953/54 Παναχαϊκή ΓΕ (2)
1954/55 Παναιτωλικός Αγρινίου
1955/56 Παναχαϊκή ΓΕ
1956/57 Παναχαϊκή ΓΕ
1957/58 Παναχαϊκή ΓΕ
1958/59 Παναιγίαλειος ΓΣ 
1959/60 Παναιτωλικός Αγρινίου
1960/61 Παναχαϊκή ΓΕ (3)
1961/62 Παναχαϊκή ΓΕ (3)
1962/63 ΑΠΣ Θύελλα Πατρών
1963/64 Πατραϊκός ΟΦ (4)
1964/65 ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών
1965/66 ΑΣ Απόλλων Πατρών (5)
1966/67 ΑΕ Αχαϊκή Κάτω Αχαΐας (6)
1967/68 ΑΠΣ Πάτραι (4)
1968/69 Παναιγίαλειος ΓΣ (4)

σημ:
(1) Παναιτωλικός Υπερπρωταθλητής λόγο παραίτησης της Παναχαϊκής.
(2) Πρωταθλήτρια ύστερα απο απόφαση της ΕΠΟ, χωρίς αγώνες, λόγο μη επαρκών ημερομηνιών, λόγο της έναρξης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.
(3) Υπερπρωταθλήτρια της τελικής Φάσης με την συμμετοχή 4 Ομάδων
(4) Μικτό Πρωτάθλημα Πατρών/Περιφερείας.
(5) Υπερπρωταθλήτρια ύστερα απο κλήρωση!
(6) Τελική Φάση με την συμμετοχή 6 Ομάδων (2 Πατρών, 2 Ηλείας, 2 Αιτωλοακαρνανίας)

ΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ:

1947/48
  4/7/1948 Παναιτωλικός ΓΦΣ - ΑΣ Απόλλων 4:2
10/7/1948 ΑΣ Απόλλων - Παναιτωλικός ΓΦΣ 0:2

1948/49
Δέν διεξήχθησαν λόγο παραίτησης της Παναχαϊκής

1949/50
18/6/1950 Παναιτωλικός – ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών 1:3 διεκόπη στο 75′ και κατακυρώθηκε υπέρ του Ολυμπιακού
2/4/1950
ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών – Παναιτωλικός 2:1

1950/51
  8/7/1951 Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου – ΑΠΣ Θύελλα Πατρών 1:1
15/7/1951 ΑΠΣ Θύελλα Πατρών –
Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου 1:0

1951/52
  1/7/1952 Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου – ΑΠΣ Θύελλα 1:1
  6/7/1952 ΑΠΣ Θύελλα – Παναιτωλικος ΓΦΣ Αγρινίου 1:1
13/7/1952 Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου – ΑΠΣ Θύελλα 3:2 (Μεσολόγγι)

1952/53
24/5/1953 Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου – ΑΠΣ Θύελλα 1:0
28/5/1953 ΑΠΣ Θύελλα – Παναιτωλικος ΓΦΣ Αγρινίου 2:2

1953/54
Δέν έγιναν τελικοί, ύστερα απο απόφαση της ΕΠΟ

1954/55
19/1/1955 Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου – Παναχαϊκή ΓΕ 2:0
23/1/1955 Παναχαϊκή ΓΕ – Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου 2:1
26/1/1955 Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου – Παναχαϊκή ΓΕ 1:0
(Αίγιο)

1955/56
8/1/1956 Παναιγιάλειος ΓΣ ΑιγίουΠαναχαϊκή ΓΕ 0:1 (Αίγιο) μονός αγώνας


1956/57
1/12/1956 Παναιγιάλειος ΓΣ Αιγίου – Παναχαϊκή ΓΕ 1:2
10/12/1956 Παναχαϊκή ΓΕ – Παναιγιάλειος ΓΣ Αιγίου 1:0

1957/58
 1/12/1957 Παναιγιάλειος ΓΣ Αιγίου – Παναχαϊκή ΓΕ 1:1
6/12/1957 Παναχαϊκή ΓΕ – Παναιγιάλειος ΓΣ Αιγίου 1:0

1958/59
23/11/1958 Παναιγιάλειος ΓΣ Αιγίου – Παναχαϊκή ΓΕ 1:0
30/11/1958 Παναχαϊκή ΓΕ – Παναιγιάλειος ΓΣ Αιγίου 3:0
  7/12/1958 Παναιγιάλειος ΓΣ Αιγίου – Παναχαϊκή ΓΕ 2:0 (Μεσολόγγι)

1959/60
  7/2/1960 Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου - ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών 4:0
14/2/1960
ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών - Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου 2:1
18/2/1960
Παναιτωλικός ΓΦΣ Αγρινίου - ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών 3:2 (Αίγιο)

1960/61
Τελική Φάση 4 Σωματείων

1961/62
Τελική Φάση 4 Σωματείων

1962/63
28/4/1963 Πανηλειακός ΑΟ - ΑΠΣ Θύελλα Πατρών 0:1
  5/5/1963 ΑΠΣ Θύελλα Πατρών - Πανηλειακός ΑΟ 3:0

1963/64
Κοινό Πρωτάθλημα

1964/65
  4/4/1965 Πανηλειακός ΑΟ - ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών 1:1
11/4/1965 ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών - Πανηλειακός ΑΟ 1:1
18/4/1965 ΠΟ Ολυμπιακός Πατρών - Πανηλειακός ΑΟ 2:0 (Μεσολόγγι)

1965/66
27/2/1966 ΑΟ Αστήρ Αμαλιάδος - ΑΣ Απόλλων Πατρών 1:0
20/3/1966 ΑΣ Απόλλων Πατρών - ΑΟ Αστήρ Αμαλιάδος 1:0
27/3/1966 ΑΟ Αστήρ Αμαλιάδος - ΑΣ Απόλλων Πατρών 1:1 παρ. (Η κλήρωση ευνόησε τον Απόλωνα)

1966/67
Τελική Φάση 6 Σωματείων

1967/68
Κοινό Πρωτάθλημα

1968/69
Κοινό Πρωτάθλημα

Σάββατο, 23 Μαρτίου 2013

Βαθμολογία ΕΠΣ Πατρών 1945/46-1961/62

Γενική Βαθμολογία Α΄Κατηγορίας ΕΠΣ Πατρών, Περιφέρεια Πατρών 1946-1962



Βαθμοί Έτη
1) Παναχαϊκή ΓΕ
471 17
2) ΑΠΣ Θύελλα
416 17
3) ΠΣ Ολυμπιακός
407 17
4) ΑΣ Απόλλων
382 17
5) ΑΟ Αστήρ Πατρών (1)
320 14
6) ΑΟ Αχιλλέας (2)
276 13
7) ΑΠΣ Πατρεύς
71 5
8) ΑΣ Δόξα Πατρών (3)
71 3
9) Πατραϊκός ΟΦ (4)
51 2
10) ΑΣ Ηρακλής Πατρών
50 3
11) AEK Πατρών
42 2
12) Παναιγιάλειος ΓΣ (5)
40 2
13) ΑΠΣ Άρης Πατρών
33 2
14) Πατραϊκός ΑΟ (6)
22 1

* Βαθμολογία Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Πατρών - Πρωτάθλημα Πατρών
* Βαθμολόγηση σύμφωνα με τους Κανονισμούς της Εποχής, δηλ. 3 βαθμοί η Νίκη, 2 βαθμοί η Ισοπαλία και 1 βαθμό η Ήττα.
* Τυχών αφαιρέσεις βαθμών έχουν ήδη συμπεριλφθή.
* (1) (3) Ο Αστήρ Πατρών ενώθηκε με την ΑΣ Δόξα Πατρών και δημιούργησαν τον Πατραϊκό ΑΟ το 1959/60.
* (2) (4) (6) Ο Αχιλλέας Πατρών Απορροφήθηκε απο τον Πατραϊκό ΑΟ και δημιούργησαν τον Πατραϊκό ΟΦ 1960/61.
* (5) Ο Παναιγιάλειος συμμετείχε μόνο το 1945/46 και 1946/47 στην Α' Κατηγορία Πατρών. Από το 1947/48 Συμμετείχε στην Α' Κατηγορία Περιφέρειας.
* Η Περιόδος 1945/46 ήταν η πρώτη Μεταπολεμική Περίοδος όπου διοργάνωθηκε Πρωτάθλημα, ενώ σαν τελευταία επιλέχτηκε η Σαιζόν 1961/62 διότι απο την επόμενη χρονιά διοργανώθηκε Μόνιμη Β' Εθνική Ελλάδος, με αποτέλεσμα μερικά Σωματεία απο την Πάτρα να Συμμετέχουν σε αυτήν.


Γενική Βαθμολογία Β΄Κατηγορίας ΕΠΣ Πατρών, Περιφέρεια Πατρών 1946-1962



   Βαθμοί
Έτη
1) ΑΕΚ Πατρών
275
 15
2) ΑΠΣ Πατρεύς
259
 12
3) Άρης Πατρών
241
 13
4) ΑΣ Ηρακλής Πατρών
236
 14
5) ΑΕ Αχαϊκή
165
   9
6) Προοδευτική
163
   8
7) Αετός Πατρών
111
   6
8) Εθνικός Πατρών
100
   6
9) Αετός Ρίου
77
   5
10) Αχιλλέας Πατρών
65
   3
11) Αρμενική Ένωση (1)
57
   2
13) ΑΕ Ζαβλανίου
39
   2
14) Ατρόμητος Ζαρουχλεΐκων
23
   2
15) ΑΕΚ Αιγίου (3)
18
   1
16) Ελπίς Εγλυκάδος
7
   1

* Στην Β' Κατηγορία έχουν συμπεριληφθή η Α2' και η Β' Κατηγορία, όταν αυτές ήταν η Δεύτερη τη Τάξει Κατηγορία στην Οργάνωση της ΕΠΣ Πατρών/Πρωτάθλημα Πατρών.
* Βαθμολογία Β' Κατηγορίας ΕΠΣ Πατρών - Πρωτάθλημα Πατρών
* Βαθμολόγηση σύμφωνα με τους Κανονισμούς της Εποχής, δηλ. 3 βαθμοί η Νίκη, 2 βαθμοί η Ισοπαλία και 1 βαθμό η Ήττα.
* Τυχών αφαιρέσεις βαθμών έχουν ήδη συμπεριλφθή.
* (1) Η Αρμενική Ένωση Μετονομάστηκε σε ΑΣ Δόξα Πατρών με την Άνοδο της στην Α' Κατηγορία Πατρών.
* (2) (3) Ο Εθνικός Αιγίου το 1945/46 και 1946/47 και ΑΕΚ Αιγίου το 1945/46 συμμετείχαν στην Β' Κατηγορία Πατρών. Από το 1947/48 Συμμετείχαν στο Πρωτάθλημα της Περιφέρειας. Τα Δύο αυτά Σωματεία ενώθηκαν το 1951 ώς ΑΕ Αιγίου.

Κυριακή, 24 Φεβρουαρίου 2013

Τελικοί Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας

Τελικοί Κυπέλλου ΕΠΣ Καβάλας:


1971/72
??





1972/73
??





1973/74
??





1974/75
??





1975/76
??





1976/77
??





1977/78
??





1978/79
??





1979/80
Βύρων Καβάλας

ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

1:0
1980/81
ΑΕ Καβάλας

ΓΣ Κεραυνός Κρηνίδων

1:0 παρ.
1981/82
ΑΕ Καβάλας

ΓΣ Κεραυνός Κρηνίδων

1:0
1982/83
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

Αναγέννηση Χρυσούπολης

3:1 παρ. (1:1 κ.α.α)
1983/84
ΓΑΣ Ηρακλής Ποταμουδιών Καβάλας
ΓΣ Κεραυνός Κρηνίδων

2:0
1984/85
ΑΕ Καβάλας

ΑΟ Θάσου "Θεαγένης"

4:1
1985/86
ΓΣ Κεραυνός Κρηνίδων

ΑΟ Θάσου "Θεαγένης"

3:1
1986/87
ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου

ΓΣ Κεραυνός Κρηνίδων

1:0
1987/88
ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου

Λυδία

1:0
1988/89
ΓΑΣ Ηρακλής Ποταμουδιών Καβάλας
ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου

0:0 κ.α./παρ. 3-1 πέν.
1989/90
ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

Νέα Ηρακλείτσα

1:0
1990/91
Αστέρας Γεωργιανής

ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

1:0
1991/92
ΓΑΣ Ηρακλής Ποταμουδιών Καβάλας
ΑΜΣ Βρασίδας Νέας Περάμου

1:0
1992/93
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

1:0
1993/94
ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου

Ερατεινό

4:3 παρ
1994/95
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

ΓΑΣ Ηρακλής Ποταμουδιών Καβάλας

2:1
1995/96
ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

ΓΣ Κεραυνός Κρηνίδων

5:1
1996/97
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

ΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου

1:0 παρ
1997/98
ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

ΓΑΣ Ηρακλής Ποταμουδιών Καβάλας

4:2
1998/99
ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

Δόξα Αμυγδαλεώνα

1:0
1999/00
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

ΓΣ Κεραυνός Κρηνίδων

3:1 παρ
2000/01
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

ΓΑΣ Ηρακλής Ποταμουδιών Καβάλας

3:0
2001/02
ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

3:2
2002/03
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

3:0
2003/04
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

Κεχρόκαμπος

3:2 παρ
2004/05
ΑΟ Θάσου "Θεαγένης"

ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

3:2
2005/06
ΑΣ Άρης Ζυγού

ΓΑΣ Ηρακλής Ποταμουδιών Καβάλας

1:0
2006/07
ΓΑΣ Ηρακλής Ποταμουδιών Καβάλας
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

2:0
2007/08
ΓΣ Κεραυνός Κρηνίδων

ΑΣ Νέστος Χρυσούπολης

1:0
2008/09
ΑΜΣ Βρασίδας Νέας Περάμου

ΑΕ Πιερέων 2004

1:1 παρ (0:0 κα) 3-2 πεν
2009/10
ΑΕ Πιερέων 2004

ΑΜΣ Βρασίδας Νέας Περάμου

1:0
2010/11
Αρης Ακροποτάμου

ΑΕ Πιερέων 2004

2:0
2011/12
ΜΓΣ Ορφέας Ελευθερούπολης

Αρης Ακροποτάμου

2:1

Πρωταθλητές ΕΠΣ Ρεθύμνου Β' Κατηγορίας

Πρωταθλητές ΕΠΣ Ρεθύμνου Β' Κατηγορίας:


1962/63
Ρεθυμνιακός ΑΟ Β' Ομάς
1963/64
ΑΟ Κεραυνός Ρεθύμνου
1964/65
ΑΕ Περάματος
1965/66
ΟΦ Αρμένων
1966/67
Ζωνιανά
1967/68
----------------
1968/69
----------------
1969/70
ΑΟ Άρης
1970/71
Μέλαμπες
1971/72
ΑΟ Άρης
1972/73
----------------
1973/74
Αγγελιανά
1974/75
Πέραμα
1975/76
Άφοβος Ατσ
1976/77
Αρμένοι
1977/78
Αετός Ατ
1978/79
Αγγελιανά
1979/80
Ατρόμητος
1980/81
Τάλως Μελιδονίου
1981/82
Ταύρος
1982/83
Τάλως Μελιδονίου
1983/84
Βενί
1984/85
Δόξα Αξού
1985/86
Ζωνιανά
1986/87
Δόξα Πλατανέ
1987/88
Σταυρωμένος
1988/89
Επισκοπή
1989/90
Σίσσες
1990/91
Σπήλι
1991/92
Ρούστικα
1992/93
Αγγελιανά
1993/94
Ρουσσοσπίτι
1994/95
Ζωνιανά
1995/96
Πάνορμο
1996/97
Καλονύκτι
1997/98
Σπήλι
1998/99
 Ασή Γωνιά
1999/00
ΑΕ Ατσιποπούλου/Πρινέ
2000/01
Αίαντας
2001/02
Κεραυνός
2002/03
Φοίνικας
2003/04
Σπήλι
2004/05
Σύβριτος
2005/06
Αγγελιανά
2006/07
Κάλυβος
2007/08
Ζωνιανά
2008/09
Σπήλι
2009/10
Πηγή
2010/11
Τάλως Μελιδονίου
2011/12

Super Cup ΕΠΣ Χανίων

Super Cup ΕΠΣ Χανίων:


2004/05
ΑΟ Μινώταυρος Μουρνιών

Ηρακλής Νεροκούρου

1:0
21/08/2005
2005/06
Αστέρας Χαλέπας

ΑΟ Πλατανιάς

3:2
10/09/2006
2006/07
--------------------







2007/08
ΑΟ Χανίων

Σπάθα

2:0
17/09/2008
2008/09
ΑΟ Πλατανιάς

ΑΟ Ακρίτας

4:0
06/09/2009
2009/10
ΑΟ Χανίων

ΑΟ Πανακρωτηριακός

3:1
01/09/2010
2010/11
ΑΟ Μινώταυρος Μουρνιών

Ακρίτας

3:2 παρ. (2:2 κ.α.)
07/09/2011
2011/12
ΠΓΣ Κισσαμικός

ΑΟ Μινώταυρος Μουρνιών

4:2
17/09/2012

Τελικοί Κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης

Τελικοί Κυπέλλου ΕΠΣ Κοζάνης:


1971/72
Λασσάνης (Μακ Κοζάνης)

Μακεδονικός Σιάτιστας

3:1
1972/73
Μακεδονικός Σιάτιστας

Πτολεμαίος Πτολεμαΐδας

3:1
1973/74
Μακεδονικός Σιάτιστας

Ερμής Ασβεστόπετρας

5:2
1974/75
ΑΕ Κοζάνης

Ερασιτέχνες ΑΓΣ Καστοριάς

2:1
1975/76
Λασσάνης (Μακ Κοζάνης)

ΦΑΣ Πυρσός Γρεβενών

3:2
1976/77
ΑΕ Ποντίων Κοζάνης

Πτολεμαίος Πτολεμαΐδας

1:0
1977/78
ΦΣ Κοζάνης

Παναργειακός Άργος Ορεστικό

1:0
1978/79
ΑΣ Φλώρινας

ΑΕ Ποντίων Κοζάνης

1:0
1979/80
ΑΣ Φλώρινας

Άρης Ποντοκώμης

5:0
1980/81
Μακεδονικός Σιάτιστας

Φίλιππος Κρόκου 

5:4
1981/82
ΦΑΣ Πυρσός Γρεβενών

Εθνικός Βατερού

5:0
1982/83
Μέγας Αλέξανδρος Αρδάσσας

Τιτάν Σερβιών

0:0 κ.α./παρ. 1-0 πέν
1983/84
Δόξα Λευκόβρυσης

Μακεδονικός Σιάτιστας

1:0
1984/85
Τιτάν Σερβιών

Μακεδονικός Φούφα

4:2
1985/86
ΑΕ Ποντίων Κοζάνης

Μακεδονικός Φούφα

1:0
1986/87
Τιτάν Σερβιών

ΑΜΣ Γαλατινής

4:0
1987/88
Άρης Ποντοκώμης

Φίλιππος Κρόκου 

2:1
1988/89
ΑΕ Ποντίων Κοζάνης

Αστραπή Αγίου Χριστοφόρου

2:1
1989/90
Μακεδονικός Σιάτιστας

ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής

4:0
1990/91
Άρης Ποντοκώμης

Ηρακλής Πτολεμαΐδας

1:0
1991/92
Άρης Ποντοκώμης

Ηρακλής Πτολεμαΐδας

1:0
1992/93
ΦΣ Κοζάνης

Αναγέννηση Πτολεμαΐδας

2:0
1993/94
Άρης Ποντοκώμης

Μακεδονικός Σιάτιστας

2:0
1994/95
ΦΣ Κοζάνης

ΑΕ Ποντίων Κοζάνης

2:1 παρ. (1:1 κ.α.)
1995/96
Εθνικός Βατερού

ΑΕ Κοζάνης

1:0
1996/97
Εθνικός Βατερού

ΑΜΣ Γαλατινής

3:0
1997/98
Άρης Ποντοκώμης

Ακρίτας Κοζάνης

1:0 παρ. (0:0 κ.α.)
1998/99
Απόλλων Ακρίνης

Άρης Σιάτιστας

0:0 κ.α./παρ. (4-3 πέν)
1999/00
Άρης Σιάτιστας

ΠΑΣ Πτολεμαΐδας

3:1
2000/01
ΠΑΣ Πτολεμαΐδας

Τιτάν Σερβιών

3:2 παρ. (2:2 κ.α.)
2001/02
ΑΕ Κοζάνης

Ακρίτας Κοζάνης

3:0
2002/03
Τιτάν Σερβιών

ΦΣ Κοζάνης

1:0
2003/04
ΑΕ Ελλησπόντου (ΑΕ Μπουτζακίων)

Τιτάν Σερβιών

1:0
2004/05
ΑΕ Μπουτζακίων 

ΑΕ Κοζάνης

3:1
2005/06
ΑΜΣ Γαλατινής

Τιτάν Σερβιών

3:0
2006/07
ΑΕ Δημητρίου Υψηλάντη

ΑΕ Σιάτιστας

5:4 παρ. (3:3 κ.α.)
2007/08
ΦΣ Κοζάνης

ΑΕ Σιάτιστας

1:1 κ.α./παρ. (4-2 πέν)
2008/09
Μακεδονικός Φούφα

Εθνικός Βατερού

2:1 παρ. (1:1 κ.α.)
2009/10
Εθνικός Βατερού

Πρόοδος Κομνηνών

2:1
2010/11
ΑΕ Κοζάνης

Εθνικός Βατερού

3:2
2011/12
ΑΕ Περδίκκα

ΑΕΠ Καραγιαννίων

3:2
2012/13
ΦΣ Κοζάνης

Εορδαϊκός 2007 
  3:2




Λασσάνης από την περ 1977/78 ως ΦΣ Μακεδονικός Κοζάνης





Google+ Badge